Anotace
Chceme-li porozumět některým aspektům života na naší planetě, je nutno vydat se na nelehkou cestu plnou nepohodlí. Kniha Davida Mecha nám však tuto pouť velmi usnadní. Shrnuje desetiletou vědeckou práci o životě arktických vlků počínaje obtížným hledáním smečky při -70ºC, pak denním pozorováním jejího rodinné ho života - výchova štěňat, komunikace, vlčí rituály vítání a krmení, štěněčí hry…, i jak smečka funguje navenek - kdy a jak loví, jak vychází se svými zvířecími sousedy.
Svým přístupem k vlkům David Mech překračuje hranici stereotypního lidského chápání, co je dobré a zlé, dokáže neuplatňovat lidská měřítka na divoké tvory a naplňuje nás obdivem k bytostem, které dokážou přežít v drsných podmínkách a ještě umí projevovat to, co bychom v lidském světě nazvali radostí a láskou.
Čtení této knihy nám neumožní zažít, že nám divoké vlčí štěně rozváže tkaničku na botě, ale jedinečným důvodem, proč ji číst, je citát z předmluvy od Rogera Carase: „Jedním z nejlepších způsobů, jak porozumět vlkům, je naslouchat lidem, jako je autor této knížky.“